Morën rryshfet për operacionin, gjykata e Apelit merr vendimin për mjekët e Traumës

Nuk ndryshon masa e sigurisë as në apelin e Shkodrës për dy mjekët e QSUT-së dhe infermieren e arrestuar pas operacionit të një prej të plagosurve në masakrën e Velipojës.

Dy mjekët janë arrestuar në spitalin e Traumës në Tiranës të dyshuar për korrupsion pasi dyshohet se i kanë marrë para Fatbardh Dyli, babai i të plagosurit Elmidin Dyli i cili u plagos në ngjarjen e rëndë në Velipojë më 27 qershor ku pati katër të vrarë dhe dy të plagosur mes të cilëve edhe 17 vjeçari Dyli.

Avokatët mbrojtës Anton Kosteri, Bujar Hoti dhe Landa Marku kërkuan zbutje të masës së sigurisë “arrest me burg” duke thënë se ndaj dy mjekëve nuk ka asnjë provë. Edhe avokatja e infermieres kërkoi masë më të zbutur.

LEXO EDHE  Covid-19 në Kosovë, 1 pacient humb jetën. Rriten frikshëm rastet e reja

Por në fund gjyqtari i Apelit Tonin Sterkaj pasi dëgjoi palët vendosi që të lërë në fuqi masën e sigurisë “arrest me burg” të shkallës së parë duke pranuar kërkesën e prokurorisë së Apelit.

Dy mjeket dhe infermierja janë të dyshuar për veprat penale “korrupsion pasiv i personave që ushtrojnë funksione publike”.