U siguronin Anglinë për 25 mijë paund, shkatërrohet banda e shqiptarëve

Shtatë persona u arrestuan gjatë një operacioni për të shkatërruar një rrjet të trafikut të shqiptarëve drejt Britanisë së Madhe.

Sipas Daily Mail, policia shpreson se goditja e këtij grupi do të ndikojë fuqishëm në reduktimin e trafikut të shqiptarëve drejt Anglisë.

Mendohet se kjo bandë ka trafikuar qindra emigrantë ilegalë shqiptarë drejt Anglisë. Emigrantët ilegalë paguanin deri në 25 mijë sterlina për kokë. Mes shtatë të arrestuarve në operacionin e zhvilluar në katër pika të ndryshme në Londër mendohet se është edhe kreu i grupit. Të arrestuarit janë gjashtë burra nga mosha 26 deri 44 vjeç dhe një grua 26-vjeçare.

Agjencia Kombëtare e Krimit (NCA) tha se kryesuesi i dyshuar i rrjetit ishte midis atyre që u arrestuan në një seri bastisjesh në jug të Londrës, Surrey, Oxfordshire dhe Hartlepool dje.

Hetuesit mendojnë se kontrabandistët e dyshuar – të cilët besohet të kenë kontakte në Francë, Gjermani, Hollandë dhe Poloni – përdorën kamionë dhe punësuan furgonë për të lëvizur njerëzit në MB nga Franca veriore.

Gjashtë burrat, të moshës nga 26 deri në 44 vjeç, dhe një grua 26 vjeçare që janë arrestuar po merren në pyetje nën dyshimin e përfshirjes në një sërë veprash penale.

Ato përfshijnë dyshime për lehtësimin e imigracionit të paligjshëm, komplot për të lehtësuar imigracionin e paligjshëm, vepra penale të pastrimit të parave dhe dyshim për posedim të dokumenteve të rreme të identitetit.

LEXO EDHE  Të dehur në timon, pa patenta dhe me shpejtësi ‘skëterrë’/ Arrestohen 12 persona, pezullohen 47 leje drejtimi

NCA tha se operacioni përfshiu rreth 100 oficerë, u mbështet nga Policia Metropolitane dhe Zbatimi i Imigracionit dhe se rreth 30,000 £ cash u gjetën gjatë kontrolleve.

Kërkimet u kryen gjithashtu në qendër të qytetit Croydon, në jug të Londrës dhe në Hartlepool.

Komandanti i degës së NCA Richard Harrison tha: ‘Rrjeti pretendoi të siguronte një shërbim të nivelit të lartë dhe të ngarkuar në përputhje me rrethanat, duke përdorur shoferë bashkëpunëtorë për të transportuar migrantë në automjete të marra me qira.

Ky aktivitet përfaqësonte një kërcënim domethënës si për sigurinë e migrantëve të përfshirë, ashtu edhe për sigurinë e kontrolleve kufitare të MB”

NCA tha se oficerët e Forcës Kufitare që kryen kërkime në automjete në terminalin e Tunelit në Kanal në Coquelles, afër Calais, arritën të ndalonin gjashtë përpjekje kontrabande në gjashtë muajt deri në Dhjetor 2020.

Dy përpjekje të tjera të cilat kanë qenë të lidhura me rrjetin u ndaluan në maj, pasi hetuesit e NCA ndanë inteligjencën me homologët francezë dhe gjermanë, gjë që çoi në ndalimin e automjeteve që përmbajnë migrantë nga policia para se të arrinin në bregdet.

Në disa raste, migrantët besohet se kanë paguar midis 20,000 dhe 25,000 £ për të provuar dhe arritur në MB, sipas NCA.