Pas 17 vitesh përfundon ndërtesa më e lartë në Europë, aty ku apartamenti më i lirë kushton 275 mijë euro

Pas 17 vitesh,  u ndërtua ndërtesa Intempo e lartë 198 metra në Spanjë. Ndërtesa më e lartë e banimit në Bashkimin Evropian ndodhet në vendpushimin e Benidorm, në bregdetin e Mesdheut.

Intempo është ndërtesa më e lartë e banimit në Bashkimin Evropian dhe kullat e saj binjake mburren me ashensorin më të shpejtë në Spanjë, i cili lëviz me një shpejtësi prej 4.2 metra në sekondë dhe arrin në katin e fundit në 52 sekonda.

Rrokaqiejt në vendpushimin spanjoll të Costa Blanca mund të konkurrojnë me Manhattan ose Hong Kong, me 80 blloqe më të larta se 25 kate, por 47 kate të “Intempo” lënë gjithçka në hije.

LEXO EDHE  Pandemia/ Shpërthen një valë e re infektimesh në Kinë

Vendpushimet si Benidorm kanë mbajtur barrën kryesore të rënies drastike të vizitorëve të huaj gjatë pandemisë së koronavirusit. Sidoqoftë, 100 nga 256 apartamente në “Intempo” u shitën paraprakisht – rreth 60 për qind spanjollëve dhe pjesa tjetër rusëve, skandinavëve, gjermanëve dhe belgëve.

10/07/2018 Los promotores de Intempo, el emblemático proyecto de 192 metros de altura y 269 viviendas de lujo situado en Benidorm (Alicante), han anunciado el inicio de la comercialización del edificio con un primer lanzamiento de una campaña publicitaria y de un website informativo ‘www.Intempolife.Com’. Se trata del edificio de viviendas más alto de la Península Ibérica y el segundo de Europa
ECONOMIA COMUNIDAD VALENCIANA ESPAÑA EUROPA ALICANTE
INTEMPO