Pegasus, programi që përgjon median, telefonat e gazetarëve dhe aktivistëve

Disa qeveri ‘autoritare’ kanë përdorur softuerin izraelit për të spiunuar celularët e gazetarëve, aktivistëve dhe menaxherëve në të gjithë botën.

Mediat e huaja raportojnë se softueri, i shitur nga Izraeli “NSO Group” dhe i quajtur “Pegasus”, u krijua për të lejuar qeveritë të gjurmonin terroristët dhe kriminelët.

Akuzat në lidhje me përdorimin e softuerit, të njohur si Pegasus, u bënë të dielën nga Washington Post, Guardian, Le Monde dhe 14 organizata të tjera mediatike në të gjithë botën.

LEXO EDHE  FOTO/ Dolli me uzo, ja ku po pushon ambasadorja Kim

Në listën e telefonave të përgjuar janë të total 50 mijë numra.

Nga ana tjetër kompania “NSO Group” mohon çdo akuzë, duke pretenduar se softueri është programuar për gjurmim e kriminelëve dhe terroristëve.

Programi përgjues Pegasus hyn si virus në telefonat iPhone dhe pajisjet Android për të mundësuar operatorët të kenë akses në mesazhet, fotot dhe email-et e përdoruesve.

Gjithashtu programi  regjistron thirrjet si dhe aktivizon fshehurazi mikrofonin dhe kameran e telefonit.