Moti i keq në Belgjikë, 36 të vdekur dhe qindra të zhdukur

Numri i të vdekurve në Belgjikë po rritet ende për shkak të motit të keq.

Kryetari i bashkisë së Shodfonten, provinca e Liezhit, Daniel Bacquelaine konfirmoi këtë mëngjes në radion ”Rtbf” një numër të ri prej 36 vdekjesh, në kontekstin e përmbytjeve serioze të ditëve të fundit.

LEXO EDHE  Tokio gjendje të jashtëzakonshme, lojërat olimpike shkak i përhapjes së variantit "Delta"

Gazetat lokale raportuan se ky është një numër provizor, pasi supozohet se ka ende më shumë se 100 të zhdukur.

Sipas gazetës ”Sudpresse”, 32 vdekje u regjistruan në provincën e Liezhit, një në  Luksemburg, dy në provincën e Namurit dhe një në rajonin e Sharlëruasë.