Koronavirusi në Itali/ 7 viktima dhe 2072 raste të reja në 24 orët e fundit

Autoritetet shëndetësore në Itali kanë publikuar të dhënat e fundit të situatës së COVID-19 atje. Në njoftimin zyrtar, thuhet se gjatë 24 orëve të fundit janë regjistruar 2.072 raste të reja me virusin.

Ka një ulje të madhe krahasuar një ditë më parë, ku vendi regjistroi 3.127 persona të infektuar. Nga krahu tjetër, për fat të keq, nuk e kanë fituar betejën me virusin 7 qytetar.

LEXO EDHE  Zbardhen detaje rrëqethëse në lidhje me vrasjen e shqiptares në SHBA/ ‘Bambi” e qëlloi në makinë, teksa mbante fëmijën në prehër

651 pacientë janë shpallur të shëruar, ndërsa edhe numri i shtrimeve në spitale dhe në njësitë e kujdesit intensiv ka rënë ndjeshëm.

Megjithatë, përtej këtyre fakteve, autoritetet e shëndetësisë përtej Adriatikut apelojnë qytetarët që të respektojnë masat e vendosura, në mënyrë që të frenohet përhapja e pandemisë COVID-19.