Kapen 4.3 ton kokainë kolumbiane

Policia e Kosta Rikës ka sekuestruar 4.3 ton kokainë me origjinë nga Kolumbia, sasia e dytë më e madhe e drogës së kombit Amerikan Qendror ndonjëherë dhe më i madhi këtë vit, thanë autoritetet lokale.

Bizneset e mëdha të kokainës në vitet e fundit kanë ngjallur frikën se Kosta Rika është bërë një vend i rëndësishëm tranzit për drogat kolumbiane që drejtohen drejt Evropës, duke shqetësuar zyrtarët në një nga kombet më të qëndrueshme të Amerikës Qendrore.

Dërgesa e kokainës u transportua në një kontejner të ngarkuar me dysheme qeramike në bordin e një anijeje tregtare që mbërriti në portin Kosta Rikan të Moin nga porti Karaibe i Kolumbisë, Turbo, tha Ministria e Sigurisë e Kosta Rikës.

LEXO EDHE  "Delta" infekton edhe të vaksinuarit, çfarë po ndodh me virusin/ Ja ç´thotë studimi izraelit

“Ne jemi shumë afër 40 ton konfiskime marijuane dhe kokainë në vend (deri më tani në 2021). Shpresojmë të tejkalojmë numrat e vitit të kaluar,” tha Ministri i Sigurimit Michael Soto në një deklaratë.

Autoritetet e Kosta Rikës kapën gati 57 ton kokainë në vitin 2020, 56% më shumë se një vit më parë, sipas Ministrisë së Sigurimit. Ata kapën 14.5 ton marihuanë vitin e kaluar.