E pazakontë/ Gjermania përjeton përmbytjet, të rinjtë organizojnë festë në zonën më të goditura

Ndërsa  numri i viktimave nga përmbytjet në Gjermani ka arritur në 180 në dy rajonet, Rhein Verior Westfalen dhe Rheinland – Pfalz, 300 të rinj organizuan një festë.

Të rinjtë që morën pjesë në festë nuk respektuan asnjë masë anti-Covid, duke mos mbajtura maska mbrojtëse dhe mos respektuar distancën sociale, raportojnë mediet gjermane.

Në një artikull në revistën gjermane “Focus” shkruan se, në komunën e Erfatit, poshtë një ure autostrade , konkretisht në autostradën “A 61”, dyqind deri në treqind të rinj ishin mbledhur mbrëmë për të kërcyer, ndërsa atdheu i tyre është duke përjetuar një tragjedi kombëtare.

LEXO EDHE  Kërcënoi me letra dhe mesazhe gjyqtaren Anila Karanxha, lihet në burg Andri Leka

Të rinjtë po kërcenin nën tingujt e muzikës kur policia ndërhyri.

Festa u zhvillua në zonën e Rhine Erfte afër Këlnit. Është një nga zonat më të goditura në Nordrhein-Westfalen, e cila u vizitua dje nga Presidenti gjerman Frank Walter Steinmeier.