Turqia përfshihet nga shirat e rrëmbyeshëm, gjashtë persona humbin jetën

Të paktën gjashtë vetë janë vrarë në Turqi pasi reshjet e mëdha të shiut shkaktuan përmbytje dhe rrëshqitje dheu në bregdetin verilindor të vendit.

Dy persona të tjerë mbeten të zhdukur, tha të enjten ministri i shëndetësisë i Turqisë Fahrettin Koca.

Disa makina u morën me vete në provincën e Rize të Mërkurën, ndërsa një numër shtëpish ishin shembur gjithashtu.

Imazhet gjithashtu treguan rrëshqitje të baltës që shkatërron plantacionet në rajonin e rritjes së çajit pranë Detit të Zi.

Një grua 75-vjeçare u gjet e vdekur mes mbeturinave të shtëpisë së saj trekatëshe në rrethin Muradiye të Rizës, njoftoi Anadolu Agency.

Shpëtuesit gjetën gjithashtu trupat e tre personave që vdiqën pasi rrëshqitjet e baltës shkatërruan pjesërisht një shtëpi prej druri.

LEXO EDHE  Lëkurë pangoline, kthetra dhe brirë elefantësh. Konfiskohen ‘objektet e rralla’ me vlerë … 54 milionë dollarë (FOTO)

Kryeadministratori i fshatit aty pranë Asmaliirmak u vra gjithashtu pasi u mor me ujërat e tërbuara, njoftoi Anadolu.

Ekipet e shpëtimit të dërguara në rajon po kërkonin për dy persona që mbeten të pagjetur, tha Koca, duke shtuar se një person tjetër u shtrua në spital.

Reshjet e mëdha të shiut mbyllën gjithashtu hyrjen në dhjetëra fshatra dhe ndërprenë furnizimet me energji elektrike, ndërsa më shumë se njëqind njerëz u evakuuan nga shtëpitë e tyre.

Rajoni i Detit të Zi të Turqisë shpesh goditet nga shira të rrëmbyeshëm dhe përmbytje të shpejta.