Helmimi masiv në Deçan, Haradinaj sulmon Kurtin: Lëre Greqinë, eja merru me problemet e vendit

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, ka reaguar për krizën shëndetësore të krijuar në Deçan prej helmimit. Ai ka kërkuar nga kryeministri Kurti që të braktisë simpoziumin e partive të majta në Greqi dhe të kthehet në Kosovë.

Haradinaj shprehet se lajmet nga Deçani janë shqetësuese dhe flasin për një gjendje të rëndë të shëndetit të qytetarëve.

“Situata është pothuajse alarmante. Ndërkohë Kryeministri Kurti vazhdon qëndrimin 6 ditor në simpozium të partive të majta në Greqi. E pabesueshme! Kryeministër, lëre të majtën se ka kush merret me të. Eja merru me problemet e vendit tënd!”, shkruan ai në një postim në Fb.

LEXO EDHE  Zjarr në bodrumin e një institucioni, Policia mban sekret emrin

Kujtojmë se që nga dita e shtunë mbi 1 mijë e 500 pacientë në QKMF në Deçan kanë kërkuar ndihmë pas dyshimeve të ngritura lidhur helmim të ujit