Treni Holandez thyen kufirin e shpejtësisë, përplaset me skulpturën e një balene

Një tren nëntokësor që u ul për mrekulli në një skulpturë gjigande bishti balene në Holandë po shkonte shumë shpejt, ka thënë një raport zyrtar.

Treni u shpëtua nga struktura pasi u përplas nëpër pengesat e një pjese të ngritur të shiritit në Spijkenisse, afër Roterdamit, në nëntor.

Në vend që të binte në ujë dhjetë metra më poshtë, treni kryesor i metrosë u la i varur në mënyrë spektakolare në ajër, i vendosur mbi bishtin e balenës prej metali të argjendtë.

Shoferi i metrosë, i cili ishte vetëm në bord, ishte i padëmtuar.

“Studimi tregon se kemi dështuar në një numër pikash,” tha Maurice Unck, drejtori menaxhues i RET, kompania përgjegjëse për transportin publik në qytet dhe zonën metropolitane të Roterdamit.

LEXO EDHE  Shkencëtarët të shqetësuar për “zonën e vdekur” në Gjirin e Meksikës

“Menjëherë pas aksidentit, ne e bëmë të pamundur teknikisht që një aksident i ngjashëm të ndodhte përsëri, korsia në fjalë u nxor nga shërbimi,” shtoi ai në një deklaratë.

Shoferit, i cili u akuzua për frenim shumë vonë, iu dha një kujtesë udhëzimesh, tha kompania dhe u shkarkua, sipas mediave lokale.

Skulptura, e cila përbëhet nga dy bishta gjigante të balenave që dalin nga uji, mbetet në një park nën vijën e ngritur hekurudhore.