VIDEO/ E gjithë Italia në delir, shikoni si i presin tifozët kampionët e Europës

Trofeu u kthye në… Romë. Në atë shtëpi që italianët e braktisën paksa pas mospjesëmarrjes në Botërorin “Rusi 2018”, por që Roberto Mançini besoi, e mori në dorë, e ristrukturoi dhe që pas mbrëmjes së djeshme, pasi e leu të gjithë me ngjyrë të kaltër, ia ka zili edhe vetë Mbretëresha e Anglisë.

Në Itali, më tepër sesa një lojë, futbolli është një fe. “Axurrët: janë në tarracën e Europës, janë ata që mundën më shumë sesa një stadium të tërë, edhe pse kufizimet politike më shumë sesa të pandemisë i lejuan vetëm një çep të një impianti mitik dhe gjigant.

LEXO EDHE  Asnjë fitore në tre javët e para, Ilir Daja gjen “defektin” e Partizanit

Tani e gjithë skena është për italianët, që më të bashkuar se kurrë festojnë si të çmendur këtë triumf madhështor.

Pak minuta më parë, të hipur në një autobus të hapur, kampionët e Europës, marshuan drejt rrugëve të Romës, duke krijuar një atmosferë elektrizuese. Për më tepër shikoni pamjet: