I nxehti afrikan ‘pushton’ Spanjën, temperaturat shkojnë deri në 44 gradë!

Pjesa më e madhe e Spanjës është përfshirë nga i nxehti ekstrem me temperatura që shkojnë deri në 40 gradë Celsius.

Shërbimi Kombëtar Meteorologjik AEMET ka lëshuar ​​një paralajmërim se temperaturat e larta do të përfshijnë pjesën më të madhe të vendit. Në Madrid dhe qytetin jugor të Seviljes, temperaturat kanë arritur mbi 40 gradë.

LEXO EDHE  Guvernatori i New York-ut “ka ngacmuar seksualisht disa gra”

Ditën e sotme, vala e nxehtësisë pritet të përfshijë pjesën lindore të vendit. Sipas meterologëve, temperaturat pritet të arrijnë në 44 gradë sot në Luginën e Guadalquivir-it, afër Seviljes. Temperatura më e lartë e regjistruar në Spanjë është 49 gradë Celsius.