Deklarata e fortë/ Grenell: Sanksionet për viza në Shqipëri po përdoren si armë kundër të djathtës

Ambasadori Richard Grenell, në një fjalim përpara konferencës së konservatorëve amerikanë, ku i ftuar ishte edhe ish-presidenti Donald Trump, ka denoncuar hapur mënyrën se si Sekretari i Shtetit, Antony Blinken po e përdor programin e ndalimit të vizave si një armë kundër të djathtëve në Shqipëri dhe vendet e tjera.

Në konferencën ku mblidhen republikanët, Grenell, që ka mbajtur poste të larta në vend dhe ka qenë i dërguar special për negociatat mes Kosovës dhe Serbisë, tha se Blinken është i lidhur ngushtë me miliarderin George Soros.

Grenell tha se kjo politikë e ndalimit të disa personave të djathtë të hyjnë në SHBA është e qëllimtë.

Kur vendet e tjera përdorin qeverinë si armë, kur përndjekin kundërshtarët politikë, kur mundohen të mposhtin kundërshtarin e tyre, që sapo e kanë mundur, sepse nuk duan që ai të kthehet, ne në Departamentin e Shtetit i dënojmë këto veprime, ne i denoncojmë. Ne u themi që nuk mund ta bëni këtë dhe të pretendoni se jeni demokraci. Ne i denoncojmë këto në raportet për demokracinë. Nëse përndjek kundërshtarin, nëse përdor gjyqësorin, nëse përdor median për të përndjekur kundërshtarin, ne e denoncojmë në DASH.

Ne kemi një Sekretar Shteti tani që po përdor si armë programin e vizave dhe të udhëtimit që lejon njerëzit të vijnë në SHBA. Më lejoni të jap një shembull, disa muaj më parë, krejt papritur, Sekretari i Shtetit lëshoi disa deklarata për median, duke ndaluar disa shqiptarë që të hyjnë në vend.

Pyeta veten, nga doli kjo? Papritur po u shkojmë pas shqiptarëve dhe më pas bullgarëve? Kërkova dhe janë të gjithë të djathtë në këto vende, që ndoshta po mendonin të garonin dhe riktheheshin sërish dhe tani u ndalohet që të hyjnë në SHBA dhe po u vendosen nga këto ‘sanksionet’ amerikane. Është një gjë e tmerrshme për këtë vend,” tha Grenell.

LEXO EDHE  Shpërfill Kushtetuesen/ Prona e Teatrit Kombëtar i kalon Veliajt, ja çfarë parashikon vendimi i Ramës