Zjarr në Vithkuq të Korçës, digjen 1 ha pyje dhe shkurre

Vatrat e zjarrit prej tre ditësh vijojnë të jenë aktive në zonën e Vithkuqit në Korçë. Deri më tani, janë shkrumbuar nga flakët 1 ha pishë e shkurre, në vendin e quajtur Maja e Jankës.

Ndërkohë, vijojnë ndërhyrjet me mjete rrethanore nga zjarrfikësit, për izolimin e vatrave aktive, pasi terreni i vështirë, e bën të pamundur ndërhyrjen e mjeteve që shuajnë flakët.

LEXO EDHE  Ndryshime në drejtimin e disa institucioneve, ja kush emërohet në krye të Albpetrol

Nuk dihen ende shkaqet e rënies së zjarrit, ndërkohë që po punohet për neutralizimin e flakëve.