‘Më jep 500 euro se të thera me thikë’/ Arrestohet i riu shqiptar në Itali

Policia italiane ka vendosur në pranga një shqiptar në Varese, së bashku me një tjetër të ri të Tunizia.

Të dy personat, akuzohen për zhvatje. Mediat italiane shkruajnë se ‘pre’ e zhvatjes së tyre ka rënë një i ri italian. Shqiptari, identiteti i të cilit nuk bëhet i ditur, prej kohësh kontaktonte në celular të riun italian dhe i kërkonte para. Në të kundërt, ai e kërcënonte se do ta vriste.

Preteksti për këtë kërkesë ishte fundi i marrëdhënies së shqiptarit me një vajzë, e cila atëherë ishte e lidhur me viktimën e kërcënimeve.

Kërkesat në internet u bënë më reale pasi disa ditë më parë, viktima e kërcënimeve, shqiptari dhe bashkëpunëtori i tij ishin takuar aksidentalisht në një klub në Busto Arsizio.

LEXO EDHE  Vritet me armë zjarri një 13-vjeçar

Shqiptari dhe shoku i tij kishin mënjanuar në një cep italianin dhe i kërkonin 500 euro, ndryshe do ta thernin me thikë. Por fatmirësisht ngjarja u pikas nga një patrullë policie, e cila ndërhyri dhe prangosi dy të rinjtë, të dy me precedentë të mëparshëm. Gjatë kontrolleve të policisë, shqiptarit iu gjet një thikë kuzhine, e cila u sekuestrua në cilësinë e provës material, shkruajnë mediat italiane.

Nga kontrolli i shqiptarit rezultoi se ai në të vërtetë kishte një thikë kuzhine me vete.