Kategoria Superiore U-13, Skënderbeu shpallet kampion

Skënderbeu është shpallur ditën e sotme fitues i Kategorisë Superiore U-13 për edicionin futbollistik 2020-2021, duke shkruar historinë në edicionin e parë që zhvillohet ky kampionat kombëtar. Juglindorët mundën me rezultatin e thellë 4-0 ekipin e Internacionalit, në ndeshjen që u zhvillua në Qendrën e Ekipeve Kombëtare në Kamëz mbrëmjen e sotme.

Skuadra korçare ishte dukshëm më superior në këtë sfidë, duke e mbyllur ndeshjen që në fraksionin e parë të lojës. Shkëmbi kalon Skënderbeun në avantazh që në minutën e dytë të takimit, duke gëzuar pankinën korçare. 3 minuta më vonë, Proj shfrytëzon mjaft mirë një top të marrë, duke e dërguar drejt e në rrjetën e kryeqytetasëve, të cilët e shohin veten në disavantazhin e dy golave në vetëm 5 minuta lojë.

Internacionali krijon disa raste të mira për gol, por nuk gjejnë dot rrjetën. Në minutën e 24-t, është sërish Flavio Shkëmbi ai që shënon për juglindorët, duke trefishuar rezultatin. Skuadrat drejtohen në dhomat e zhveshjes, me Skënderbeun që e ka thuajse të sigurt titullin e parë kampion. Pak minuta pas fillimit të pjesës së dytë të lojës, Shkëmbi gjen sërish rrjetën, duke shënuar edhe një tripletë personale në këtë ndeshje.

LEXO EDHE  Ekipet e “Champions League“ zbresin në fushë, ja takimet e ditës së sotme

Pavarësisht rasteve të krijuara nga kryeqytetasit, rezultati i ndeshjes mbetet i pandryshuar deri në fundin e 90 minutave, me Skënderbeun që triumfon 4-0. Ky ishte edicioni i parë i kampionatit të Kategorisë Superiore U-13, një risi e Federatës së Futbollit, që ka rezultuar shumë e suksesshme dhe ka ngjallur interes nga klubet shqiptare si dhe nga futbollistët e vegjël që synojnë të bëhen profesionistë në të ardhmen. Në përfundim të ndeshjes u zhvillua edhe ceremonia e organizuar nga FSHF me medaljet dhe trofeun që ju dorëzuan kuqebardhëve të Skëndërbeut nga ish-lojtari i ekipit Kombëtar, Bedri Omuri.