Itali/ Video tronditëse nga dhuna në burgun e Santa Maria Capua Vetere

Një video e publikuar fillimisht nga media ‘Il Domani’ ka tronditur publikun italian. Sekuancat e marra nga kamerat e vëzhgimit shihen oficerë të burgut të Santa Maria Capua Vetere duke rrahur të burgosurit, pas protestave të arrestuarëve të cilat u zhvilluan në 5 prill 2021, ku kërkonin maska dhe tampona pas rastit të parë COVID-19 në burg.

Një sulm i vërtetë dhe saktësisht ndëshkues që përcaktohet nga zyrtarët e burgut dhe u njoftohet të burgosurve si një “kontroll i jashtëzakonshëm i përgjithshëm”.

Në videon e publikuar nga Il Domani, nga e cila shfaqen shumë korniza në dokumentet gjyqësore, ekziston një dhomë e mbushur me karrige të grumbulluara, ku dy oficerë me helmetë dhe mburojë me shkopinjë e bëjnë një të burgosur të ecë para tij, në gjunjë në dysheme.

Një tjetër, i ulur në tokë dhe i mbështetur në mur, si shumë të tjerë, përgjatë murit dhe me duart pas kokës, afrohet nga një oficer me helmetë që e godet.

LEXO EDHE  SHBA: Po punojmë që të ulen tensionet mes Kosovës dhe Serbisë

Një roje tjetër me flokë të bardhë tërheq një të burgosur me kapuç dhe e shkelmon në bark dhe prapanicë.  Një tjetër, në këmbë, goditet nga një shkop në mënyrë të dhunshme  në këmbë.

Por pas dritës jeshile që kjo video mori nga autoritetet gjyqësore italiane, ka mbërritur inspektimi në burgun e Sanata Maria Capua Vetere, i cili do të fillojë në ditët në vijim. Ndërkohë janë pezulluar dhe ndaluar 52 policë që shihen në video.

Publikimi i kësaj video ka shkaktuar reagime të shumta në politikën dhe shoqërinë italiane të cilën kërkojnë llogari nga Ministrja e Drejtësisë, Marta Cartabia dhe duan që ajo të bëjë një raportim sa më parë të jetë e mundur në Parlamentin italian.