Vendimi i Kushtetueses për Teatrin, Basha: SPAK të veprojë

Kreu demokrat Lulzim Basha ka reaguar përmes një postimi në rrjetet sociale lidhur me vendimin e Gjykatës Kushtetuese për Teatrin.

Kreu i opozitës kërkon veprimin e SPAK pas vendmiit të Gjykatës Kushtetuese. Ndërkohë Partia Demokratike ka njoftuar një konferencë të jashtëzakonshme për shtyp.

Gjykata Kushtetuese ka dhënë vendimin për çështjen e Teatrit Kombëtar duke pezulluar punimet për ndërtimin e godinës së Teatrit të Ri, deri në hyrjen në fuqi të vendimit përfundimtar.

LEXO EDHE  Ndodh në mes të Tiranës/ Gruaja lëviz me pistoletë dhe ua drejton makinave (Video)

Sipas vendimit të Gjykatës, projektimi dhe realizimi i projektit të godinës së re të Teatrit është i papajtueshëm me Kushtetutën.

Gjykata ka shfuqizuar dhe vendimin e Këshillit të Ministrave për kalimin e Teatrit në pronësi të bashkisë.

Nga ana tjetër, nuk ka pranuar rrëzimin e kërkesës për shfuqizimin e vendimit të Këshillit Bashkiak, që vendosi shembjen e godinës.