Zgjedhjet në PD/ Kadilii: E prisja këtë rezultat

Anëtari i Kryesisë së PD, Fatbardh Kadilli i ftuar në emisionin ”Frontline” në News24 nuk ka shprehur zhgënjim për rezultatin e zgjedhjeve të 13 qershorit pasi e priste atë.

Ish-kandidati për kryetar të demokratëve tha se ishte ai që i solli sadopak garë PD në një përpjekje për të oksidentalizuar partinë.

Kadilli refuzoi pas zgjedhjeve të uronte Bashën për fitoren, por thotë se tashmë i uron që atë që nuk bëri në dy mandatet e para ta bëjë në të tretin duke i dhënë vizion demokratëve për të ardhmen dhe ta bëjë një parti ku të gjithë të gjejnë veten e të japin ide.

PYETJA: A jeni i zhgënjyer nga rezultati i zgjedhjeve në PD?

KADILLI: Ishte një rezultat i pritshëm, tendenca u duk që në fillim, gara ishte e pabarabartë. Mëse e kuptueshme që një kryetar që drejton prej 8 vitesh ka një marrëdhënie politike e emoiconale, me anëtarësinë.

LEXO EDHE  Qindra ullinj përpihen nga zjarri në Lushnjë, flakët u afrohen shtëpive dhe varrezave (Video)

Vjen pas një gare politike intensive, shto dhe pabarazitë, administrata, ne në Shqipëri nuk vemë mënd, për mua ishte e pritshme. E pranova si garë të pabarabartë. Më shumë se garë ishte sfidë. Unë i ktheva sadopak një garë PD.

Sot s’ka një demokrat që të thotë që nuk mund të zgjidhte. Mua, dy rivalët e tjerë apo Basha. Ne jemi viktimë të zgjedhjes.

PYETJA: Pse i hytë kësaj gare?

KADILLI: Legjitimoj të menduarit, ndryshe, kritike në parti. Partitë s’mund të jenë monolite. Për fat të keq shoqëria shqiptare nuk ka prodhuar ambientin për të krijuar alternativa në parti, janë ende klube orientale. Kjo është përpjekje për të oksidentalizuar PD.