Sekuestrimi i 300 kg kokainë, e paketuar me “Bulls” dhe “Dior”/ Zbardhet dëshmia e maqedonasit

Policia njoftoi sot se sekuestroi një sasi prej 300 kg kokainë, e cila po kalonte tranzit nga Shqipëria drejt Italisë. Lënda narkotike ishte e fshehur në një kamion me targa maqedonase, ndërsa u arrestua në kushtet e flagrancës drejtuesi i mjetit, shtetas i Maqedonisë së Veriut.

Ndërkohë mësohet se gjatë marrjes në pyetje, i arrestuari ka deklaruar se nuk ka dijeni për drogën. “Unë transportoj materiale ndërtimi”, mësohet të jetë shprehur Nazif Ajroski, 40-vjeç, banues në Maqedoninë e Veriut.

Kamioni ka hyrë nga pika kufitare e Qafë Thanës dhe nesër do nisej për në Itali, ku destinacionin e kishte në Napoli.

Mësohet se itinerari i kamionit ishte: Belgjikë-Serbi-RMV-Shqipëri.

Kamioni ka qenë i ngarkuar me hekur dhe kokaina ishte e fshehur në trupin e kamionit.

LEXO EDHE  “Reporterë pa kufij” dënon dhunën ndaj gazetarit

Në bazë të dyshimeve të krijuara nga skaneri autoritetet e futën kamionin për kontroll të detajuar në vijën e dytë, ku u konsistua edhe lënda narkotike.

Policia dhe grupi hetimor po vijon punë për identifikimin dhe kapjen e anëtarëve të tjerë të grupit kriminal.

Autoritetet shqiptare theksouan se në bazë të dyshimeve të krijuara vendosën që kamionin ta fusnin për kontroll të detajuar në vijën e dytë, ku u zbulua droga. Kamioni drejtohej nga një 40-vjeçar nga Maqedonia e Veriut, Nazif Ajroski, i cili u arrestua.

Sikur duket edhe në foton e publikuar nga policia e shtetit, kokaina ishte e paketuar me logot e “Chicago Bulls”, “Kenzo”, “Dior” dhe ekipit të PSG-së.