A do hetohen dosjet e vjetra, Bushati: SPAK mori kurajo nga fitorja e mandatit të tretë të Ramës, drejtësia e mbushur me servil

Në studion e ‘Open’ u fol edhe për hapjen e disa dosjeve të vjetra nga ana e prokurorisë.

Analisti Andi Bushati deklaroi se nuk ka besim tek kjo drejtësi dhe se SPAK është servile me qeverinë.

“Nëse do e shohim me kujdes do kuptojmë se SPAK deri në zgjedhje nuk kishte bërë asnjë veprim. Me këtë reform drejtësikemi promovuar gjyqtarin dhe prokurorin servile të politikës. Periudha pas zgjedhjeve e tregoi. Koha do e tregoj. Do shohim sa funksionale është drejtësia. Kemi një Gjykata Kushtetuese që ka disa vendime për të marrë. Unë pata fatin ta provojë në kurriz. Nëse modeli i drejtësisë që kemi ne, nëse Strasburgu do thoshte mos u merrni me lapsin ata do merreshin me Lapsin se skishin këllqe të merreshin me patronazhistët.

LEXO EDHE  Parashikimi i motit për ditën e diel, 25 Korrik 2021

Në një regjim jodemokratik të flasësh për drejtësi”, tha Bushati.