F1/ Leclerc fiton provat zyrtare në Baku, Hamilton niset i dyti

Një xhiro perfekte i dha sot fitoren e provave zyrtare në Baku Charles Leclerc, i cili sot mori “pole-n” e dytë radhazi, por këtë herë nuk u aksidentua në fund të xhiros dhe nesër do të niset para Lewis Hamilton dhe Max Verstapen në garën e nesërme.

Provat zyrtare u ndalën ne fund dhe ndihmuan pilotin e Ferrarit, pas një aksidenti të Yuki Tsunoda, i prekur nga pas edhe nga ferraristi Carlos Sainz, i cili nesër niset nga vendi i pestë. Ky është “pole” i nëntë në karrierë për Leclerc.

LEXO EDHE  Nedved “vulos” të ardhmen e Ronaldos te Juventus, ja çfarë deklaron zv.presidenti i bardhezinjve

Mercedesi tjetër, ai i Valteri Bottas niset i dhjeti nesër në orën 14:00, kur nis gara. Nesër pritet të jetë një garë e ethshme mes qytetit të Baku. Cirkuiti është i gjatë 6 kilometra dhe shpejtësia maksimale e tij arrin 300 km/orë.