Safet Gjici “kërcënon” me largime te Kukësi: Nuk e di çfarë do të bëjmë, ka lojtarë që nuk kanë kontribuar

Zhvillime të shumta priten në klubin e Kukësit. Pas largimit të Mirel Josës dhe drejtorit sportiv, Nderim Nexhipi, tashmë Pero Pejiç është i pari i emëruar në krye të klubit verilindor në vend të Nexhipit.

Për zhvillimet te Kukësi ka folur presidenti Safet Gjici. Presidenti i Kukësit ka folur për mediet duke treguar se pse u largua Josa, afrimi në klub i Pero Pejiç si dhe e ardhmja e lojtarëve të cilët kanë pasur probleme me pagat.

“Klubi ka ndërprerë bashkëpunimin me mirëkuptim. Nuk realizoi objektivat që ishin parashikuar në kontratë. I urojmë suksese kudo që të shkojë profesor Josës. E falënderojmë për aq sa punoi. Minimumi duhet të kapeshin kupat e Europës. Kështu që u zgjidh marrëveshja. Ka qenë pjesë e kontratës. Sa i takon Nexhipit, ai ka dërguar një mesazh dorëheqjeje para pak kohësh. Edhe Nexhipi besoj se është çështje e mbyllur.

Pejiç– Pero Pejic ju e dini që ka qenë një lojtar i rëndësishëm i Kukësit. Është një nga kroatët që kemi pasur bashkëpunim të mirë. Kemi biseduar për të gjetur disa lojtarë cilësorë. Madje i kam thënë me shaka që duam lojtar si ai dhe më tha se si Pejic nuk vijnë më në Shqipëri. Sigurisht ma tha me shaka. Asnjëherë nuk është e pamundur.

Besoj se do na ndihmojë të gjejmë lojtarë cilësorë. Do bëjmë disa blerje të rëndësishme, që të jemi konkurrues. Për pak muaj kthehemi në fushën tonë dhe kërkohet një staf teknik cilësor, që të bëjë diferencën, sikurse edhe lojtar. Kampionati çdo vit bëhet më i fortë, ka konkurrencë, të gjitha ekipet forcohen.

Me një trajner të mirë, që do të bëjë ekipin, them se Kukësi do të marrë rezultate dhe të realizojë objektivin titull kampionat. Pejic do të jetë pjesë e stafit, pozicionin e vendos klubi. Pero uroj të bëjë punë të mirë si drejtues. Nuk kemi folur për marrëdhënie kontraktuale, ato i ka klube. Kemi pirë një kafe dhe i kam kërkuar që duam lojtarë cilësore. Ata duan pagesa dhe klubi do i marrë masa.

Pagat– E para e punës klubi ka kontrata atje dhe ata që nuk kanë realizuar objektivat, kanë penalizime në kontrata. Edhe gjatë sezonit mund të kenë pasur penalizime, siç janë gjoba. Ikën Josa, Nexhipi prej objektivave. Nuk di se çfarë do të bëjë klubi edhe me disa futbollistë, që nuk kanë dhënë asnjë kontribut.

Klubi po kërkon staf profesionist, duke nisur me Peron e të tjerë. Nuk e di kush do jetë trajneri, klubi po flet me disa. Kemi disa lojtarë cilësorë, si Ibraimi, Taipi, Gashi e Demiri, që nuk lëvizin, janë me kontrata. Mund të duhen 4-5 lojtarë cilësorë që të synohet titulli. Pastaj varet edhe nga trajneri, që duhet profesionist bashkë me stafin”, ka deklaruar Gjici.