Predha hedh në erë dy gazetarë në Azerbajxhan

US President Joe Biden speaks on the economy at Cuyahoga Community College Manufacturing Technology Center, on May 27, 2021, in Cleveland, Ohio. (Photo by Nicholas Kamm / AFP) (Photo by NICHOLAS KAMM/AFP via Getty Images)

Dy gazetarë dhe një zyrtar lokal u vranë sot në Azerbajxhan nga një shpërthim i një mine në Kalbajar, një zonë në të cilën forcat armene u tërhoqën nëntorin e kaluar.

Ata humbën jetën si pasojë e shpërthimit kur makina e tyre goditi një predhë. Nga shpërthimi ndërroi jetë edhe një zyrtar lokal dhe katër persona të tjerë u plagosën.

Azerbajxhani ka filluar deminimin e zonave të konfliktit, por akuzon Armeninë për shtyrjen e procesit pasi sipas tyre refuzon të japë hartat e fushave të minuara. Kjo zonë konsiderohet si një nga më të minuarat në botë.