Ish-pornostarja akuzohet për anti-semitizëm pasi pi ‘verë naziste’ dhe bën komente anti-Izrael

Mia Khalifa, ish-aktore e filmave me pullë të kuqe, është akuzuar së fundmi për anti-semitizëm pasi ka postuar foto të vetes duke pirë verë franceze të vitit 1943 dhe në komente quan Izraelin “shtet aparteidi.”

“Vera ime është më e vjetër se shteti juaj i aparteidit” -shkruante Khalifa në postimin në rrjetin Twitter, ku tregon shishen e verës së vitit 1943 nga Charles Heidsieck, në kohën kur Franca ishte e pushtuar nga Gjermania Naziste.

Përdoruesit e mediave sociale ngritën kritika të shumta, duke akuzuar Khalifa për anti-semitizëm dhe konsum të një “vere naziste”.

“Po pi verë të prodhuar në 1943, në Francën e pushtuar nga Gjermania. Të lumtë që gjete kombinimin e duhur për anti-semitizmin tënd!”- shkruante shkrimtari izraelit Hen Mazzig, ndërsa opinionisti amerikan Jack Posobiec pyeste: “Kush e drejtonte Francën në 1943 kur është prodhuar ajo verë?”

Megjithse Franca ishte e pushtuar nga Gjermania në vitin 1943, shishja e Khalifas shkruante në anglisht dhe referenca të tjera sinjalizonin se ishte prodhuar për tregun britnaik, siç ishte referenca “By appointment to H.M. King George VI”.

LEXO EDHE  Ledina Çelo zbulon kush fshihet pas fotove të saj provokuese: Burri ka hequr dorë

Pas kritikave, edhe Khalifa, origjina e se ciles eshte nga Libani, mohonte akuzat e anti-semitizmit duke thënë se vera kishte garanci nga mbreti britanik “Madhëria e tij George VI”.

Të tjerë komentonin se vera është prodhuar me rrushin e vjelur në 1943 por është futur në shishe e amblazhuar jo më herët se 1945kur Franca ishte çliruar nga nazistët.