Rikthehet skandali i përgjimeve, Danimarka ndihmoi amerikanët me të dhëna për liderët e BE

Një raport i publikuar së fundmi nga mediat daneze zbulon se Shërbimi Sekret i Danimarkës ndihmoi SHBA të spiunonte politikanët europianë, përfshirë kancelaren gjermane Angela Merkel, nga viti 2012 në 2014.

Sipas raportit të prezantuar në “Danmarks Radio”, Shërbimi Inteligjent i Mbrojtjes (FE) bashkëpunoi me Agjencinë Kombëtare të Sigurisë në SHBA (NSA) për të mbledhur informacion.

Të dhëna u mblodhën gjithashtu dhe mbi zyrtarë të tjerë nga Gjermania, Franca, Suedia dhe Norvegjia.

Akuza të ngjashme shpërthyen për herë të parë në vitin 2013. Në atë kohë, sekretet e zbuluara nga Edward Snoëden tregonin se NSA kishte përgjuar dhe telefonin e kancelares gjermane.

Kur u bënë ato akuza, Shtëpia e Bardhë nuk dha asnjë përgjigje të plotë, por tha se telefoni i zonjës Merkel nuk ishte duke u përgjuar, pasi Gjermania është një aleate e ngushtë e SHBA.

Në raportin e ri, të ndarë me disa agjenci europiane lajmesh, NSA thuhet se ka hyrë në mesazhet me tekst dhe bisedat telefonike të një numri individësh të njohur duke përdorur kabllot daneze të internetit në bashkëpunim me Shërbimin Sekrete.

Së bashku me zonjën Merkel,  në shënjestër të përgjimeve ishte dhe Ministri i atëhershëm i Jashtëm gjerman Frank-Walter Steinmeier dhe udhëheqësi i opozitës Peer Steinbruck.

Ministri i Mbrojtjes i Danimarkës Trine Bramsen, i cili thuhet se ishte informuar më herët për spiunazhin, i tha Danmarks Radio se “përgjimi sistematik i aleatëve të ngushtë është i papranueshëm”.

As FE dhe as NSA nuk kanë dhënë asnjë deklaratë mbi raportet e fundit.

Pas lajmit , Snowden akuzoi Presidentin e SHBA Joe Biden se ishte “përfshirë thellë në këtë skandal herën e parë”. Biden ishte zv/president i SHBA-së në kohën kur ndodhi mbikëqyrja e raportuar.