Covid-19 në Shqipëri, 30 raste të reja dhe 4 humbje jete/ Çfarë po ndodh me pandeminë

Ministria e Shëndetësisë në përditësimin e të dhënave lidhur me ecurinë e pandemisë së Covid-19, bëjnë me dije se nga 1444 testime të kryera janë evidentuar 30 raste të reja me koronavirus.

Ndërkohë që janë shëruar 952 pacientë, kanë humbur jetën në spital 4 persona.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 10 raste në Tiranë, 3 raste në Korçë, Devoll, Sarandë, 2 raste në Vorë, 1 rast në Shkodër, Fier, Lushnje, Vlorë, Mirditë, Kamëz, Malësi e Madhe, Kolonjë, Gramsh.

Aktualisht në spitalet COVID po trajtohen 99 pacientë, 6 në terapi intensive, nga të cilët 4 pacientë janë të intubuar.

Me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor betejën me COVID19 nuk e kanë fituar 4 qyetetarë: 1 qytetar nga Gjirokastra, 1 qytetar nga Berati, 1 qytetar nga Pogradeci, 1 qyetetar nga Fushë-Arrëzi, të moshave 51-79 vjeç.

Statistika (10 Maj 2021)

Raste të reja ditore 30
Të shëruar në 24 orë 952
Të shtruar në spitale 99
Humbje jete në 24 orë 4
Testime ditore 1444

Testime totale 660,272
Raste pozitive 131,753
Raste të shëruara 118,041
Raste Aktive 11,296
Humbje jete 2,416

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë 9407
Shkodër 327
Fier 263
Korçë 230
Gjirokastër 238
Durrës 183
Vlorë 182
Elbasan 133
Lezhë 100
Berat 89
Dibër 82
Kukës 62