Lille nuk ndalet në Ligue 1, titulli kampion më pranë

Lille marshon drejt titullit kampion, ndërsa Leicester në Angli vë në dyshim pjesëmarrjen në Champions League, pasi u mposht në shtëpi nga Newcastle. Kryesuesit e Ligue 1 ia kanë dalë të fitojnë në transfertë kundër Lens me rezultatin 0-3 dhe i kanë në dorë vetë fatet e titullit kampion.

Burak Yilmaz shënoi me penallti që në fillim, ndërkohë që në fundin e pjesës së parë realizoi një perlë nga distanca dhe qetësoi skuadrën e tij. Lens ua bëri edhe më të lehtë, pasi Michelin për 6 minuta mori dy kartonë të verdhë dhe la ekipin e tij nga minuta e 35-të me 10 lojtarë.

Pas një ore lojë Jonathan David shënoi edhe golin e tretë dhe Lille me këtë fitore numëron 4 pikë më shumë se PSG, që nesër ka një ndeshje të vështirë në transfertë kundër Rennes. Lille mbetet favorite, pasi në dy javët e fundit luan ndaj St Etienne e Angers, ekipe që nuk kanë asnjë objektiv.