Koronavirusi/ Dy viktima dhe 67 të infektuar në 24 orët e fundit në Shqipëri

Situata e pandemisë në Shqipëri prej disa javësh është e qendrueshme, pasi ka patur ulje të numrit të të infektuarve si dhe humbjeve të jetëve.

Sipas Ministrisë së Shëndetësisë në 24 rët e fundit janë kryer 2,728 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë 67 qytetarë.

Ndërkohë me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor, 2 qytetarë nuk e kanë fituar betejën me covid19: 2 qytetarë nga Tirana, të moshave 52-78 vjeç.

Njoftimi i MSH:

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel të gjithë qytetarëve të mos e ulin vigjilencën dhe të vijojnë të zbatojnë rregullat për parandalimin e COVID19: Vendosni maskën mbrojtëse në çdo ambient jashtë shtëpisë, shmangni grumbullimet, ruani distancimin fizik; kujdesuni për higjenën vetjake dhe vetëizolohuni kur dyshoni se jeni të prekur nga COVID19.

Situata e COVID19 në 24 orët e fundit është si vijon: Janë kryer 2,728 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë 67 qytetarë.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 17 raste në Tiranë, 9 në Korçë, 7 né Shkodër, 5 në Devoll, 4 në Pogradec, nga 3 raste në Lushnje, Vlorë, nga 2 raste në Elbasan, Berat, Kamëz, Vau i Dejës, Cerrik, Pustec, nga 1 rast në Durrës, Lezhé, Mirditë, Gjirokastër, Malësi e Madhe, Shijak, Maliq.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 891 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 115,253 që nga fillimi i epidemisë.

Aktualisht në spitalet COVID po trajtohen 104 pacientë, 11 në terapi intensive, nga të cilët 4 pacientë janë të intubuar.

Me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor, 2 qytetarë nuk e kanë fituar betejën me covid19: 2 qytetarë nga Tirana, të moshave 52-78 vjeç. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes dhe të kontaktojnë për çdo dyshim me mjekun e familjes për të kryer testimin si dhe për ndjekjen dhe trajtimin ambulator në banesë. Telefononi në numri 127 të Urgjencës Kombëtare për çdo emergjencë apo referim në spital.

Statistika (07 Maj 2021)

Raste të reja ditore         67

Të shëruar në 24 orë      891

Të shtruar në spitale      104

Humbje jete në 24 orë   2

Testime ditore                2,728

Testime totale             652,360

Raste pozitive             131,577

Raste të shëruara         115,253

Raste Aktive                 13,916

Humbje jete                  2,408

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë   11726

Fier        408

Shkodër               353

Gjirokastër         239

Korçë    248

Durrës  224

Vlorë    215

Elbasan                 136

Dibër     92

Berat    97

Kukës                    80

Lezhë   98

LEXO EDHE  Kërkoi rikthimin në detyrë, ja çfarë vendos Apeli për Artan Shkëmbin