BE ‘gati për të diskutuar’ heqjen dorë nga patentat e vaksinave COVID

Bashkimi Evropian mbështeti të enjten një propozim të SHBA për të diskutuar heqjen dorë nga mbrojtja e patentave për vaksinat COVID-19, por prodhuesit e ilaçeve dhe disa qeveri të tjera kundërshtuan idenë, duke thënë se nuk do të zgjidhte mungesat globale të inokulimit.

Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen shprehu gatishmërinë për të eksploruar një heqje dorë pasi Presidenti Joe Biden të Mërkurën promovoi planin, duke përmbysur pozicionin e SHBA.

“Gjëja kryesore është, ne duhet ta shpejtojmë këtë,” tha Sekretari i Shtetit i SHBA Anthony Blinken të enjten ndërsa India luftonte me një shpërthim shkatërrues COVID-19. “Askush prej nesh nuk do të jetë plotësisht i sigurt derisa … të bëjmë sa më shumë njerëz të vaksinuar të jetë e mundur”.

Heqja dorë nga patentat është “një mjet i mundshëm për rritjen e prodhimit dhe aksesit në vaksina”, tha ai, ndërsa Shtëpia e Bardhë mohoi një ndarje midis zyrtarëve mbi idenë e heqjes dorë. Lexo më shumë

Administrata e Biden miratoi negociatat në Organizatën Botërore të Tregtisë për të arritur marrëveshje globale.

Drejtori i Përgjithshëm i OBT-së Ngozi Okonjo-Iweala u tha vendeve anëtare se ajo “mirëpriti ngrohtësisht” lëvizjen e SHBA. “Ne duhet t’i përgjigjemi urgjentisht COVID-19 sepse bota po shikon dhe njerëzit po vdesin,” tha ajo.

Shefi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) Tedros Adhanom Ghebreyesus shkroi me shkronja kapitale në një deklaratë duke e quajtur lëvizjen e Biden një “MOMENT MONUMENTALKUNDËR COVID19” dhe tha se pasqyroi “mençurinë dhe udhëheqjen morale të Shteteve të Bashkuara”.

Pavarësisht nga ai entuziazëm, prodhuesit e ilaçeve, të cilët qëndrojnë për të humbur të ardhura nëse u hiqen të drejtat e patentës për vaksinat COVID-19 dhe kritikë të tjerë gjetën defekte në propozim.

Kompleksiteti i prodhimit do të thotë qasje e lirë në pronën intelektuale nuk është e mjaftueshme për të rritur menjëherë prodhimin e vaksinave, thanë ata. Moderna hoqi dorë nga të drejtat e saj të patentës në tetor dhe të enjten vuri në dukje mungesën e kompanive në gjendje të prodhojnë me shpejtësi një vaksinë të ngjashme dhe të sigurojnë miratim për të.

Kombinuar, Pfizer Inc (PFE.N) dhe Moderna Inc (MRNA.O) kanë parashikuar mbi 45 miliardë dollarë shitje këtë vit për vaksinat e tyre COVID-19.

Në planin afatgjatë, një heqje dorë do të dekurajonte kompanitë farmaceutike të reagojnë me shpejtësi ndaj kërcënimeve të shëndetit global në të ardhmen me investime të mëdha kërkimore, thanë disa.

Gjermania, fuqia më e madhe ekonomike e BE dhe shtëpia e një sektori të madh farmaceutik, e hodhi poshtë idenë, duke thënë se mungesat e vaksinave ishin për shkak të kapacitetit të kufizuar të prodhimit dhe standardeve të cilësisë në vend të çështjeve të mbrojtjes së patentave.