Vrasja e Taulant Manaj, ndryshon akuza për drejtuesin e makinës ku gjendeshin autorët

Vrasja me 5 plumba e Tauland Manaj, në 3 mars 2021 në qendër të Vlorës, pritet të sjellë ndryshimin e akuzave për dy nga 4 personat protagonist në këtë ngjarje.

Gjatë kryerjes së hetimeve është provuar se Hansi Jonuzi, që momentalisht ndodhet në burg, rezulton të mos ketë qëlluar asnjë plumb drejt viktimës.

Sipas hetimeve të kryera deri në këtë fazë ku ndodhet çështja, Jonuzi, ka qënë shoferi i automjetit “Ford-Fokus”, nga zbritën Skedjan Gabrani dhe Eltoj Hajnaj, ku njëri prej tyre qëlloi menjëherë me 5 plumba në drejtim të Tauland Manaj, duke e lënë këtë të fundit të vdekur në vend.

LEXO EDHE  Edhe Greqia kundër vaksinave me detyrim, nisin protestat (Video)

Jonuzi, ka kërkuar lirimin nga qelia, kundrejt një garancie pasurore, dhe me argumentin se nuk ka marë pjesë në vrasje. Sipas shumë gjasave, pritet që në ditët në vijim Hansi Jonuzi të akuzohet për veprën penale të “Përkrahjes së autorëve të krimit”.

Ditën e vrasjes së Manaj, Jonuzi ndodhej në Vlorë, ku kishte firmosur tek një noter blerjen e një dyqani. Më pas ai ka shkuar në bankë dhe mandej është takuar me dy personat, Skedjan Gabrani dhe Elton Hajdaj, të cilët i ka marë në makinë.