Tjetër goditje ndaj mafies ‘Ndragheta’, pjesë e grupit edhe shqiptarë

Autoritetet kanë arrestuar 33 persona si pjesë e grupit mafioz “Ndragheta”, të akuzuar për trafik ndërkombëtar droge, pastrim parash, regjistrim fiktiv të pasurive, zhvatje dhe krime të tjera.

Në këtë operacion kanë marrë pjesë policitë e tre shteteve, Italisë, Gjermanisë, Spanjës dhe Rumanisë.

Grupi drejtohej nga familja Giorgio me degëzime në Kalabri, Piemonte, Lombardi, Sardenjë, Siçili dhe në Baden-Urttemberg, Gjermani.

Trafiku i kokainës isghte fokusi i anëtarëve, ndërsa lënda narkotike blihej nga shtetas shqiptarë.

Hetimet zbuluan se familja Giorgio kishte marrëdhënie me familjen Assisi – Nicola dhe djali i tij Patrick, në atë kohë i arratisur për furnizimin e kokainës nga Brazili, dhe me Giuseppe Romeo i njohur si “Maluferru”, i cili ndikonte më kalimin e kokainës në portet e Antëerpit, Roterdamit dhe Hamburgut.

LEXO EDHE  Integrimi, Tabaku: Shqipëria nuk i ka plotësuar kushtet, por edhe BE nuk është treguar e drejtë

Hetuesit dokumentuar se si George kishte hyrë në negociata në Holandë dhe Belgjikë me shqiptarë, kolumbianë dhe rumunë për të marrë sasi të mëdha të drogës, por edhe në Spanjë (Barcelona) me marokenë për hashash dhe kokainë.

Droga e siguruar u transportua më pas në Itali dhe Gjermani nëpërmjet tregtimit të produkteve ushqimore dhe shitjes së makinave.

Më shumë se 5 milionë euro pasuri i janë sekuestruar vetëm këtij klani.