Tenis/ Tsitsipas triumfon në Mastersin e Montecarlos

Stefanos Tsitsipas u kurorëzua me trofeun e parë Masters në karrierë, teksa mundi në finalen e turneut të Montecarlos tenistin rus Andrey Rublev.

Sportisti grek siguroi suksesin më të madh në karrierën e tij 5 vjecare si tenist profesionist, duke triumfuar në Principatë. Tenisti rus e nisi si favorit takimin përmbyllës të edicionit të 114 të turneut të Montecarlos, falë statistikave të barabarta 3-3 në sfidat ndërmjet tyre, ku përfshihej suksesi i arritur në fazën gjysmëfinale, në fillimin e muajit të kaluar në turneun indoor të Roterdamit, si dhe triumfi në tre sete në finalen e Hamburgut, shtatë muaj më parë po në clay court.

Stefanos Tsitsipas i rrëmbeu shërbimet rivalit të tij që në game-n e dytë të takimit, për të kryesuar shpejt e shpejt me shifrat 3-0. Në vazhdim numri 5 në planet dominoi pjesën më të madhe të shkëmbimeve nga vija fundore, duke e administruar shkëlqyeshëm epërsinë e krijuar. Sportisti ballkanas i cili nuk u përball me asnjë mundësi për break nga Rublev në të gjithë ndeshjen i mbylli llogaritë e setit hapës në vetëm 32’ lojë.

Rublev u shfaq hezitues dhe e përfundoi setin e parë me vetëm katër goditje fituese gjithsej, për më tepër tenisti rus këmbënguli gjatë te backhand-i i tenistit helen, por pa ndonjë rezultat. Përkundrazi tenisti grek u shfaq i sigurt dhe mori iniciativën.

Tsitsipas udhëhoqi vazhdimisht shkëmbimet nga vija fundore e falë edhe përqindjeve shumë të larta në shërbim 22-vjecari nga Athina e influencoi ndjeshëm në aspektin psikologjik kundërshtarin e tij.

Për rrjedhojë Tsitsipas e theu edhe dy herë të tjera në servis rivalin e tij, në game-t tre dhe nëntë për të fituar gjithë takimin me rezultatin 6-3, 6-3 në vetëm 71’.

Stefanos Tsitsipas tashmë kryeson klasifikimin me plot 2540 pikë të grumbulluara në total, vetëm 140 pikë më shumë se sa Andrey Rublev, që me 600 pikët e finales ndjek menjëherë nga shumë pranë dhe me këtë disfatë tenisti moskovit mbetet në kuotën 8 të trofeve ATP të fituar në karrierë.