I akuzuar si vrasës gjakftohtë me pagesë, videot e kamerave të sigurisë i japin një tjetër drejtim historisë së 45-vjeçarit shqiptar

I ashtuquajturi “Taqi”, “ekzekutuesi” i dyshuar me gjak të ftohtë nga Shqipëria, prej disa orësh është jashtë mureve të burgut, pasi një video-dokument i marrë nga hetuesi kompetent tregon se departamenti i vrasjeve arrestoi “personin e gabuar”.

Newsit.gr ka në dispozicion pamjet e “ngrira” të arratisjes nga sulmi vdekjeprurës në tetor 2017 kundër një shqiptari tjetër, në një lokal të famshëm në Glyfada, i cili u ekzekutua para klientëve.

Kamerat e klubit të natës tregojnë vrasësin dhe bashkëpunëtorin e tij duke vrapuar drejt daljes në 4.30 të mëngjesit, ndërsa “Taqi” arrin në lokal në 1.30 të mëngjesit, i veshur me një xhaketë të errët, por me krahun e majtë të thyer në allçi. Me fjalë të tjera, ishte më se e qartë se dy të tjerët janë ekzekutorë dhe sigurisht që 45-vjeçari nuk mund të ishte mes tyre.

Ekzekutori i pretenduar shqiptar [me një xhaketë të errët dhe një cigare në gojë], hyn në lokalin e famshëm në Glyfada tre orë më herët se autorët e vërtetë. Data është 8 tetor 2017, por kamera gabimisht ka renditur një muaj tjetër [gusht].

Rasti vjen ndërkohë që janë intensifikuar hetimet për zbulimin e autorëve të vrasjes së gazetarit grek të kronikës, Giorgos Karaivaz.

Autorët dyshohet se po lëvizin në zonën kriminale dhe janë vrasës me pagesë që ndërmarrin “kontrata vdekjeje” si ajo që ndodhi në lokalin e Glyfada.

“Fjalët e mëdha” për arrestimin

45-vjeçari shqiptar u arrestua në fillim të shkurtit, në një automjet të blinduar që kishte marrë nga burgu Domokou një nga protagonistët kryesorë të dy arratisjeve me helikopterë nga burgu i Korydallos, Alket Rizai. Ndërsa u njoftua në kohën e arrestimit, oficerët e Departamentit të Vrasjeve po hetonin përfshirjen e dyshuar të 45-vjeçarit në vrasje të tjera.

45-vjeçari thuhet se ishte akuzuar për përpjekje për zhvatje ndaj një pronari makine në shtator në Vari. Së bashku me bashkëpunëtorët e tij, ata i kishin kërkuar viktimës që t’u kthente 10,000 euro pasi të kishin blerë dhe shitur një makinë. Autorët kishin rrahur egërsisht pronarin dhe kishin dëmtuar tre makina luksoze që ishin në zonën e ekspozitës. Informacioni i saktë i newsit.gr thotë se 45-vjeçari ende po mbahet në qendrat e paraburgimit të të huajve në Petros Ralli, pasi ndaj tij është në pritje të një deportim administrativ.