UEFA merr vendimin, rregulli i golit jashtë fushe do të ndryshojë

Zhvillim i bujshëm dhe kthesë që do të ndryshonte futbollin nga ana e UEFA-s, sipas asaj që ka raportuar prestigjozja “The Sun”. Qeveria europiane e futbollit është duke menduar të modifikojë rregullin e golit në transfertë.

Më specifikisht, qëllimi është ai që të hiqet pesha e golit jashtë fushe në rast të kohës shtesë. Vendimi mund të merret që gjatë javës, në sajë të mbledhjes së komitetit për kompeticionet UEFA, në program nesër.

LEXO EDHE  Ylli i Interit rrit pretendimet financiare, klubi zikaltër pezullon rinovimin

Pra, duke bërë një shembull konkret, ndeshja Juventus-Porto, e cila u mbyll 3-2 pas kohës shtesë duke i siguruar kualifikimin ekipit të Coinceicao, pas suksesit 2-1 në Portugali. Kualifikimi, me rregullat e reja do të vendosej me penallti, pasi nga momenti i shtesës, zerohet gjithçka.