Champions/ Fitore e hidhur e Portos në Londër, Chelsea kualifikohet në gjysmëfinale

Chelsea kualifikohet në gjysmëfinalet e UEFA Champions League duke eliminuar Porton me rezultatin e përgjithsëm 2-1.

Ndeshja e sotme u dominua nga portugezët e Portos ndërsa Chelsea u shfaq e përgjumur në pjesën më të madhe të lojës. Megjithatë “Blutë” patën disa  raste në pjesën e dytë për shkak të hapësirave, por nuk u treguan të saktë përpara portës me Pulisic dhe Havertz.

LEXO EDHE  Icardi i jep fitoren PSG-së ndaj Lyon, zëvendësimi tërbon Messi-n

Në fundin e ndeshjes, Porto shënoi golin e fitores, por vetëm aq, pasi ishte shumë vonë. Në minutën e 94’ të ndeshjes Taremi shënoi një nga golat më të bukur të turneut, teksa mposhti portierin Mendy me një roveshatë.

Kështu, gjithçka u mbyll 0-1, me Chelsean që kalon në gjysmëfinale, ku pret fituesin e çiftit Real Madrid-Liverpool.