Çekët kanë ministrin e katërt të ri të shëndetësisë në një vit mes pasojave të COVID-19

Një ministër i tretë shëndetësor çek është pushuar nga puna që nga fillimi i pandemisë së koronavirusit vitin e kaluar.

Jan Blatny, i cili kishte mbajtur detyrën që nga tetori, u shkarkua nga Kryeministri Andrej Babiç të Mërkurën.

Petr Arenberger, drejtori i Spitalit Universitar të Pragës Vinohrady, u betua nga Presidenti Milos Zeman si ministri i katërt i shëndetësisë në vend në një vit.

Babis kishte kritikuar vazhdimisht Blatny mbi trajtimin e tij të pandemisë, duke përfshirë vendosjen e kushteve të rrepta për përdorimin e barnave eksperimentale për të trajtuar pacientët me COVID-19.

Blatny ishte kritikuar gjithashtu nga pro-rusi Zeman për refuzimin e lejimit të përdorimit të vaksinës Sputnik V të Rusisë. Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) është ende duke shqyrtuar goditjen dhe ende nuk e ka miratuar atë për përdorim në BE.

Zeman tha se ai iu afrua homologëve të tij rusë, kinezë dhe izraelitë me një kërkesë për ndihmë për vaksinimin dhe kishte përgjigje pozitive.

LEXO EDHE  Prodhuesi i vaksinave BioNTech gati prodhimin e vaksinës kundër malaries, do përdorë metodologjinë mARN

“Secili prej nesh duhet të përpiqet të marrë sa më shumë vaksina të jetë e mundur”, tha Zeman në zbulimin e Arenberger, “për fat të keq paraardhësi juaj … bllokoi këtë proces”.

Blatny gjithmonë e ka mbrojtur vendimin e tij, duke thënë se politika për të mos përdorur Sputnik V ishte “gjithmonë e bazuar në të dhëna shkencore dhe analiza”.

Ish-ministri i shëndetësisë u emërua për të zëvendësuar epidemiologun Roman Prymula, i cili u shkarkua pasi u fotografua duke vizituar një restorant që duhej të ishte mbyllur nën masat kufizuese të vendit.

Adam Vojtech e kishte mbajtur postin deri në fund të shtatorit, por edhe ai u shkarkua nga pozicioni.