VIDEO/ Gjoba 50 mln lekë, Debreshi: Shteti po shtyp minatorët, kështu vepruan edhe në 2019

Kandidati i pavarur për deputet nëG Qarkun e Dibrës, Elton debreshi, ka reaguar sërisht lidhur me gjobën që iu vendos prej 50 mln lekësh për shkeljen e masave anti-Covid, gjatë fushatës elektorale.

Debreshi shprehet se gjobëvënia ndaj takimit tonë elektoral është dora e pushtetarëve që tenton të mbytë zërin e punëtorëve.

Sipas tij, të njëjtën gjë bënë edhe me protestën e minatorëve në vitin 2019. Të njëjtën gjë bënë edhe me protestën e naftëtarëve një vit më vonë.

LEXO EDHE  Majlinda Bregu: Ballkanit i duhet një treg i përbashkët për të 6 vendet

“Punëtorët gjobiten ndërsa militantët partiakë nuk preken. Punëtorët gjobiten ndërsa oligarkëve u falen taksat.

Në nuk trembemi nga provokimet! Ne nuk ndalemi nga gjobat!

Kjo është përpjekja jonë e përbashkët për ta çuar zërin deri në Parlament!”, tha Debreshi. Sipas tij, gjoba ndaj tij, vjen në një kohë kur nga partitë politike po zhvillohen takime në mjedise të mbyllura, në kundërshtim me masat anti-Covid dhe askush nuk reagon dhe gjobitet.