Ky është elektricisti shqiptar që humbi jetën në Greqi

Ngjarja e rëndë ku një prej 3 elektricistëve humbën jetën tragjikisht ndërsa po punon në një shtyllë të tensionit të lartë në Greqi, ka tronditur opinionin publik. Bëhet me dije se 45-vjeçari shqiptar që humbi jetën tragjikisht me kolegët e tij grekë, është Aleks Bruka baba i tre fëmijëve, me origjinë nga Rrësheni.

Mediat greke raportojnë se shqiptari së bashku me kolegët Giannis Karlatiras 43-vjeç, dhe George Toskas 55-vjeç, ishin duke riparuar një shtyllë korrenti kur u goditën nga një tension prej 20 mijë volt.

LEXO EDHE  Dash Shehi: Llalla peshku i madh? Boll duke mashtruar shqiptarët

“Gjithçka ndodhi 50 metra larg sheshit qendror të fshatit. Njerëzit u çmendën nga ngjarja, ata filluan të bërtisnin. Për fat të keq, tre njerëz vdiqën nga një gabim. Njëri ishte një 45-vjeçar me origjinë shqiptare dhe ishte ai që u godit nga rryma në shtyllë dhe dy të tjerët, më të rinj, ishin grekë”, citohet nga mediat greke një banor i zonës ku ndodhi ngjarja.