Babai elektricist humbi jetën, vajza prek me mesazhin: Do ndalonte së ngjituri shtyllat

Vajza e 45-vjeçarit shqiptar i cili humbi jetën në një shtyllë elektrike në Greqi, ka prekur me fjalët e saj për babanë e ndjerë.

“Nuk mund ta besojmë atë që ndodhi, ne përpiqemi të mbështesim njëri-tjetrin” ka thënë vajza 20-vjeçare për mediat në Greqi.

24 orë pas tragjedisë që ndodhi në fshatin Gymnos në Evia , me tre punëtorët që humbën jetën duke u goditur nga një rrymë e tensionit të lartë prej 20,000 volt, po hetohet për të zbardhur ngjarjen e plotë.

Ndërkohë detaje tronditëse janë zbuluar nga mediat greke ku thuhet se trupi i 45-vjeçarit Alex Broka kishte mbetur prej dy orësh i varur në shtyllë.

Askush nga anëtarët e familjes nuk mund ta besojë të keqen që iu ka rënë , pasi babai i tyre ishte shtylla e shtëpisë, dhe ai që kujdesej çdo ditë për tre fëmijët e tij, të cilët ishin krenarë për të.

Vajza 20-vjeçare e 45-vjeçarit, Kerta Broka thotë se ende nuk mund ta besojë atë që ka ndodhur, ndërsa janë duke menduar se si të transportojnë trupin e viktimës drejtë Shqipërisë për ta përcjellë për në banesën e fundit.

“Ne po jetojmë në një çmenduri absolute. Po përpiqemi të shohim se çfarë do të bëjmë me babanë tonë dhe si do të ndodhë udhëtimi i tij i fundit në Shqipëri. Babai im e bëri këtë punë për shumë vite. Në fakt, këtë vit ai do të mbaronte shkollën e elektricistit. Ai do të merrte diplomën dhe kështu do të ndalonte së ngjituri dhe zëvendësuari shtyllat. Për fat të keq, të tjerët bënë gabim, të tjerët nuk e dinin punën dhe e morën babanë tonë në qafë”, tha ajo.

20-vjeçarja e cili dëshiron që autoritetet të hulumtojnë plotësisht vdekjen e tre punëtorëve dhe të gjejnë përgjegjësit për këtë tragjedi.

LEXO EDHE  Takimi me Nikollën, reagon ambasadorja Kim

“Unë shpresoj që autoritetet përgjegjëse për hetimin të zbardhin çështjen, sepse kështu papritur asgjë nuk ka ndodhur. Nuk ishte hera e parë që babai im punonte. Merret me vendosjen e shtyllave për të paktën 15 vjet. Ai e dinte mirë punën. Në këtë punë, ai punoi për shumë vite dhe në fakt ai ishte i vetmi që vinte shtyllat sepse e dinte punën më mirë se kushdo”, deklaroi vajza.

Funerali i 45-vjeçarit Aleks Brokës do të zhvillohet nëse gjithçka shkon siç është planifikuar nga familja dhe trupi i pajetë i tij niset drejtë Shqipërisë nesër.

“Ne jemi duke u përpjekur për të koordinuar funeralin e tij, që ndoshta do të zhvillohet nesër në Shqipëri. Nëna e tij po e pret që nuk mund ta besojë atë që ka ndodhur. Ne jemi tre fëmijë unë isha gëzimi i tij i parë. Ne përpiqemi të mbështesim njëri-tjetrin, por është e vështirë për të gjithë ne”, përfundoi vajza.

Kujtojmë se tragjedia ndodhi dje në mesditë kur 4 anëtarë të një ekuipazhi kontraktor që bashkëpunonin me HEDNO, në kushte që ende nuk janë zbardhur plotësisht, u goditën nga energjia elektrike e tensionit të lartë gjatë punimeve të rrjetit. Tre njerëz u vranë në vend dhe një i katërt u plagos dhe u dërgua në spital .

Përveç 45-vjeçarit Alex Broka, një baba i tre fëmijëve, gjithashtu të vdekur janë edhe një 43-vjeçar dhe një 55-vjeçar baba i tre fëmijëve. Vihet re se punonjësi i katërt, i cili është një teknik 32-vjeçar, u plagos dhe u transportua në spitalin e Chalkida dhe sipas mjekëve ai i ka shpëtuar rrezikut për jetën. Ndërkohë në lidhje me ngjarjen të paktën tre persona janë arrestuar.