Gjermani i majtë që synon vendin e Merkel: Jam në favor të ushtrisë së BE

Kandidati i Partisë Social Demokrate të Gjermanisë për pasardhësin e Kancelares Angela Merkel mbështet idenë e ushtrisë së Bashkimit Europian, por thotë se ajo ndoshta nuk do të formohet në të ardhmen e afërt.

Olaf Scholz i tha Frankfurter Allgemeine Zeitung se ushtria e Bashkimit Europian duhet t’i nënshtrohet të njëjtit kontroll parlamentar si ushtria gjermane, e cila mund të vendoset vetëm me miratimin e parlamenteve kombëtare.

Në një intervistë të botuar të shtunën, Scholz tha se një marrëveshje mbi misionet ushtarake duhet të “arrihet në organet evuropiane, përfshirë Parlamentin Europian”.

LEXO EDHE  Zhduket thesari miliona dollarësh në Afganistan, dyshohet të jetë “vjedhur” nga talebanët

Ideja e formimit të një ushtrie europiane është debatuar për vite me radhë, me disa nga 27 vendet anëtare të bllokut në favor dhe disa kundër.

Scholz tha se krijimi i tij “nuk është një temë afatshkurtër”.

Sondazhet e fundit të opinioneve për zgjedhjet parlamentare të 26 shtatorit tregojnë se Partia Social Demokratike renditet e treta në mbështetjen e votuesve, pas Unionit Demokristian dhe të Gjelbërve të Angela Merkel.

Merkel tha se nuk do të kandidonte për një mandat të pestë.