Qytetarët kundërshtojnë masat Covid, përleshje mes protestuesve dhe policisë në Vienë. Ja çfarë kërkojnë

Mijëra qytetarë dolën në protesta në Vienë për të kundërshtuar masat anti-Covid. Kjo solli një përplasje mes policisë dhe protestuesve, duke bërë që disa prej tyre të arrestoheshin.

Shumë prej protestuesve nuk vunë maska ​​dhe nuk mbajtën distancë ndërsa kaluan nëpër qendër të kryeqytetit austriak në një park ku Partia e Lirisë e ekstremit të djathtë (FPOe) kishte thirrur një tubim.

Sipas The Guardian, demonstruesit brohorisnin parulla dhe mbanin pankarta që kërkonin dorëheqjen e kancelarit të qendrës së djathtë Sebastian Kurz. Përleshje të izoluara u raportuan midis protestuesve dhe kundër-demonstruesve të majtë, me policinë që përdori gaz lotësjellës për t’i ndarë ata të paktën në një rast.

Austria lehtësoi bllokimin e saj të fundit muajin e kaluar dhe rihapi shkollat, dyqanet dhe muzetë. Por demonstruesit shprehën kundërshtim ndaj kufizimeve që ekzistojnë ende, duke përfshirë mbylljen e restoranteve dhe kafeneve, si dhe testet që nxënësit e shkollës duhet të marrin për të marrë pjesë në mësimet personale.

Policia tha se disa nga arrestimet u bënë në fund të protestës kur disa pjesëmarrës refuzuan të shpërndahen. Demonstrata të tilla kanë qenë gjithnjë e më të zakonshme në muajt e fundit ndërsa qytetarët luftojnë kundër kufizimeve të vazhdueshme të jetës normale dhe ndikimit të tyre ekonomik.