Diell dhe shi, çfarë ndodh me motin gjatë javës

Shërbimi Meteorologjik Ushtarak parashikon një javë ku ditët do të jenë me mot me diell, por edhe me mot të vranët dhe reshje shiu.

Java nis me ditën e hënë (nesër) ndërsa moti parashikohet kryesisht i vranët si dhe intervale me diell.

Reshje shiu në formë pikash të herëpashershme dhe në orët e mbrëmjes në zonën e veriut reshjet në formën e shtrëngatave.

I njejti mot vijon edhe ditën e martë por reshjet e shiut janë të përqëndruara në zonën e veriut të herëpashershme përgjatë gjithë ditës me intensitet mesatar ndërsa në qendër dhe jug në formë pikash në orët e mbrëmjes.

Ditën e mërkurë moti parashikohet me vranësira të dendura dhe reshje shiu të herëpashershme e lokalisht të vazhdueshme me intensitet të ulët dhe mesatar në të gjithë territorin. Në zonën e veriut për një periudhë afatshkurtër reshjet me intensitet deri të latrtë.

Java mbyllet me ditën e enjte dhe të premte dy ditë të cilat parashikohen me mot të kthjellët.

Për tu theksuar është se në relievet malore të veriut në lartësitë mbi 300-500 metër priten dhe reshje të dendura dëborëe ditët me reshje.