A do të vendoset ambasada e Kosovës në Jerusalem? Ja çfarë thotë Vjosa Osmani

Ushtruesja e detyrës së presidentit, Vjosa Osmani, ka folur lidhur me lokacionin e vendosjes së Ambasadës së Kosovës në Izraelin që njohu Kosovën nga marrëveshja e Uashingtonit, në mes të Kosovës dhe Serbisë.

Osmani ka thënë se qeveria (Kurti) do të koordinohet për çdo veprim me Adminsitratën Biden.

Madje Osmani tha për SHBA’në se atje është Jerusalemi i Kosovës.

“Ne do të koordinojmë çdo veprim tonin diplomatik me SHBA’në dhe Administratën Biden, atje është Jerusalemi ynë”, është shprehur Osmani.

LEXO EDHE  Ikje të tjera nga Partia Socialiste, socialisti i zhgënjyer me Ramën pret me gërshërë teserën e PS

Kjo deklaratë e Osmanit erdhi pasi Glauk Konjufca i VV’së tha se para se të vendoset Ambasada e Kosovës në Israel, fillimisht duhet diskutuar me BE’në.

Deklarata e tij nxiti reagime edhe nga Ambasadorja e Kosovës në SHBA, Vlora Çitaku, ku tha se nuk do të dëshironte ta shihte Kosovën në listën e atyre shteteve që i thejnë premtimet e tyre.