“Krimi zgjedhor nuk do tolerohet”/ Meta i prerë: Zgjedhjet janë kryekushti për në BE

Në konferencën për mediat kreu i shtetit Ilir Meta, u pyet nëse në zgjedhjet e 25 prillit do të miratoje partinë me më shumë mandate apo koalicionin me më shumë mandate.

“ Me rëndësi është që qytetarët të vendosin kë do zgjedhin e kë do ndëshkojnë vota është mjet për të zgjdhur e ndëshkuar është e drejtë e tyre për të gjykuar. Procesi të jetë transparent me integritet. Vota të jetë e barabartë për të gjithë dhe askush mos intimidohet. Do informojmë më tej për gjithë figurat që përfshihen në krim zgjedhor. Do bëjmë çdo gjë për zgjedhje demokratike e të ndershme, jemi në kushtet kur është krijuar tension artificial. Pasi kishim ndryshime të njëanshme.

Shpresoj të gjithë të reflektojnë do bëjmë cdo gjë për të ndëshkuar, cilindo që do përpiqet të largojë Shqipërinë nga Europa e bashkuar. Zgjedhjet janë kryekushti e mos besoni asnjë propagandë të gënjeshtërt.

LEXO EDHE  Thellohet më tej skandali, shumica e patronazhistëve janë të punësuar në administratën publike

Të gjithë qytetarët mos ndikohen nga asnjë lloj presioni e as nga situata e vështirë ku ndodhen mediat, as nga sondazhet e oligarkisë, të kenë besim se vota e tyre është fuqia e vetme në demokraci që u jepet një herë në 4 vjet. Janë të rëndësishme për 100 vitet që vijnë që shqipëria të jetë vend i besueshëm për në BE e të arrijmë vendet e tjera që kanë qenë pas nesh e na kanë kaluar.

Të mos paragjykojmë rezultatet e zgjedhjeve, mund të ketë cdo lloj surpriza nuk i ndalojmë t’ja lëmë në dorë qytetarëve. Ka një gjë rëndësi vota të jetë e barabartë, te shprehet e lirë. Krimi zgjedhor nuk do tolerohet” -përfundoi Meta.