Atentati në Greqi, lufta mes bandave shqiptare ka lënë disa të vdekur

Katër ditë më parë, një shqiptar u tentua të vritet qendër të Athinës, ndërsa autorët morën peng një taksist duke u zhdukur, por nga shpejtësia në momentin e zbritjes harruan pistoletën në makinë.

Autorët ende nuk janë kapur, por cilat janë pistat ku po hetohet? Mediat greke shkruajnë se bëhet fjalë për një përplasje mes bandave.

“Lufta mes bandave mafioze shqiptare nxori në pah përpjekjen për vrasjen e një 32-vjeçari shqiptar në stacionin e Larissas. 32-vjeçari u qëllua nga një taksi, u plagos dhe u dërgua në spital. Autorët u larguan, por lanë një pistoletë në sediljen e pasme të taksisë, e cila po shqyrtohet nga laboratorët e policisë.

LEXO EDHE  Skandali me furgonin e mallrave, shfajësohet Bashkia e Beratit: Po ndihmonim familjet e prekura nga pandemia

32-vjeçari është një anëtar kryesor i bandës mafioze shqiptare. Grupi u përplas me një bandë tjetër mafioze shqiptare dhe hapi një cikël të përgjakshëm të pastrimit të llogarive me disa ekzekutime dhe atentate prej vitit 2007, raporton abcnews.

32-vjeçari ishte akuzuar më parë për dy atentate të tjera. Në korrik 2007 ata u përpoqën për ta vrarë në qendër të Athinës dhe në maj të vitit 2019 u qëllua përsëri në stacionin e Larissa dhe u plagos rëndë” thuhet në një artikull në median greke lidhur me atentatin mafioz, që ende nuk ka autor.