‘Rindërtimi gropa e zezë më e madhe e korrupsionit’/ Berisha: Nga 15 mijë shtëpi, janë ndërtuar

Në një intervistë për Ora News, ish-kryeministri Sali Berisha u shpreh se sipas të dhënave të tij janë ndërtuar deri më tani 260 banesa individuale nga 15 mijë që janë në total.

Berisha: Sipas të dhënave të mia është  se nuk janë ndërtuar më shumë se 260 banesa në gjithë vendin. Nga 15 mijë që janë të prishura në total. Mund të shkosh në Shijak ku pallatet janë të thërrmuara dhe nuk është rindërtuar asnjë.

Në Durrës tha se do ta pastrojë qytetin nga rrënojat. I vuri tritolin pallatit të zv. Ministres që nuk dihet se ku është më dhe të tjerat janë tashmë të paprekura. Më dramatike janë çadrat ku janë akoma aty mijëra familje. Mijëra apartamente rrinë bosh në Tiranë e në gjithë qytetet tjera.

LEXO EDHE  Pandemia, shtyhet afati i bllokimit të Kapshticës

Sipas qytetarëve, po vidhe fondet. Sasia e lekëve për rindërtim, 1/3 e tyre mbahen nga ata që i ndajnë. Rindërtimi është gropa më e zezë korruptive që është parë ndonjëherë në këtë vend. Po ndërtohen pallate nga qeveria turke, dhe gjë e mirë që nuk ia ka lënë këtyre hajdutëve. Gjetiu nuk ka ndërtime.