Basha: Shqiptarët u zhytën në borxhe për të marrë mjekimet, Rama u dha 2 milionë euro inceneratorëve

Në takimin me mjekët dhe ekspertë të shëndetësisë, kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, tha ndër të tjera se ndërsa shqiptarët janë zhytur në borxhe për të marrë trajtim anti-Covid, Rama u dha 2 milion euro inceneratorëve.

‘Heroizmi i mjekëve shqiptarë, i pakrahasueshëm. Qeveria, e interesuar të vendosë qytetarët në konflikt me mjekët. Rama na renditi të tretët në botë për numrin e vdekjeve nga COVID. Edi Rama, i vetmi që nuk po bën detyrën e tij. Nuk mund të lë mënjanë krizën financiare që ka shkaktuar keqmenaxhimi i pandemisë. Sondazhet, propozimi ynë i shtatorit nuk u zbatua. Shqiptarët zhyten në borxhe për të marrë trajtimin anti-COVID. Vetëm këto dy muaj, Rama u dha 2 milion euro inceneratorëve.

LEXO EDHE  Patronazhistët, Avokati i Populli: Mbledhja e të dhënave personale duhet të ketë një autorizim nga qytetari

Shqiptarët dhe mjekët sot kacafyten sepse qeveria e Ramës i ka lënë në mëshirë të fatit. Detyrim i qeverisë të mos gënjejë për numrin e infektimeve dhe vdekjeve. Fshehja e statistikave nga qeveria, vepër penale’, tha Basha.