Pohimi dramatik i Angela Merkel: Situata ka dalë jashtë kontrollit

BERLIN, GERMANY - JUNE 18: German Chancellor and leader of the German Christian Democrats (CDU) Angela Merkel speaks to the media following two days of talks amongst the CDU leadership at CDU headquarters on June 18, 2018 in Berlin, Germany. Merkel has been locked a fued with German Interior Minister and head of the Bavarian sister party to the CDU, the Bavarian Christian Democras (CSU), Horst Seehofer over asylum and migration policy. (Photo by Sean Gallup/Getty Images)

Kancelarja gjermane Angela Merkel pranoi se përballë situatës në vend, në luftën kundër koronavirusit, autoritetet kanë humbur kontrollin.

Sipas të përditshmes Bild, Merkel në një konferencë me video me krerët e fraksioneve CDU / CSU si në Bundestag ashtu edhe në asambletë provinciale, foli hapur për dështimin e qeverisë.

“Ne e humbëm kontrollin e situatës”, citoi gazeta deklaratën e kancelares.

Ajo vuri në dukje se numri i të infektuarve duhet të ulet në 50 për 100,000 banorë, ndërkohë që deklaron se tani të gjithë janë të lumtur kur ka më pak se 200.

Merkel gjithashtu pranoi dështimin e autoriteteve, duke thënë se shërbimet shëndetësore nuk kanë aftësinë për të monitoruar kontaktet e të sëmurëve.

Është veçanërisht e rëndësishme për Merkelin që t’i bëjë udhëtimet e pamundura, për t’u ndaluar plotësisht, gjë që mund ta çojë Gjermaninë më tej drejt humnerës.

LEXO EDHE  Basha konfirmon qëndrimin për Teatrin Kombëtar: Do të ndërtohet siç ishte aty ku ishte

“Unë e kam bërë pyetjen njëqind herë: pse nuk mund të ndalojmë udhëtimin?”, Tha Merkel.

Ajo shtoi se vazhdimisht merr përgjigjen se Gjermania është një vend i lirë, se është e mundur të kufizohet rrezja e lëvizjes, por që është e vështirë të ndalosh udhëtimin në botë. Merkel dëshiron t’i bëjë udhëtimet jo tërheqëse dhe të pakëndshme me regjimin e ashpër të hyrjes në vend.

Sa i përket “zhbllokimit”, ajo thotë se për momentin nuk është e mundur të flitet për të.

“Ne do të duhet të hapim ndryshe nga sa ishte vendosur – së pari kopshte dhe shkolla, pastaj dyqane dhe restorante”, shpjegoi Merkel.